Kuran ve Hadislere Göre Cuma Gününün Faziletleri

İslami İrşad - Pernah dengar bahwa hari Jumat adalah “hari raya” bagi umat muslim? Ada pula yang menyebutkan hari ini juga merupakan rajanya hari. Sebegitu istimewanyalah hari tersebut. 

Ditetapkan jadi hari spesial bukan tanpa alasan, tetapi dalam sejarahnya, ada begitu banyak hal yang membuat hari Jumat menjadi spesial dalam Islam.

Bukan hanya banyak kejadian yang istimewa, hari Jumat juga dipenuhi keberkahan sehingga punya keutamaan yang wajib kita pelajari dan pahami.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Kuran ve Hadislere Göre Cuma Gününün Faziletleri

Kuran ve Hadislere Göre Cuma Gününün Faziletleri
Kuran ve Hadislere Göre Cuma Gününün Faziletleri

Sadaka Vermenin Ödülü Katlanır

Cuma gününün ilk fazileti hayırseverlikle ilgilidir.

Cuma günü sadaka vermek için çok iyi bir gündür.

Aslında, bu günde daha az şanslı olanlara yardım ederseniz elde edeceğiniz sevap iki katına çıkacaktır.

Allah Teâlâ sadakayı sever ve Bakara suresinin 254. ayetinde bunu yapmamızı hatırlatır:

يٰۤـاَيُّهَا الَّذِيْنَ اٰمَنُوْۤا اَنْفِقُوْا مِمَّا رَزَقْنٰكُمْ مِّنْ قَبْلِ اَنْ يَّأْتِيَ يَوْمٌ لَّا بَيْعٌ فِيْهِ وَلَا خُلَّةٌ وَّلَا شَفَاعَةٌ ۗ وَا لْكٰفِرُوْنَ هُمُ الظّٰلِمُوْنَ

Anlamı: "Ey iman edenler! "Ey iman edenler, artık alış verişin, dostluğun ve şefaatin olmayacağı gün gelmeden önce size verdiğimiz rızıktan infak edin. Kâfirler zalimlerin ta kendileridir." (Bakara Suresi, 254)

Hazreti Muhammed de aşağıdaki hadisinde sadakanın kat kat sevabından bahsetmiştir.

"Abdillah b. Ebi Avfa'dan bana ulaştığına göre Resûlullah şöyle buyurmuştur: 

'Cuma günleri bana salavat getirin, şüphesiz onlar bana ulaştırılır ve ben onları işitirim'. 

Peygamber şöyle buyurdu: 'Ve Cuma günleri sadaka vermenin sevabı katlanır'." (İmam Eş-Şafiî, el-Ümm, s. 239)

Hazreti Adem'in Yaratıldığı Gün

Cuma gününün bir sonraki fazileti, inanmamız gereken ilk insanın ve ilk Peygamberin yaratıldığı gündür.

Hepimizin Hazreti Adem'in soyundan geldiğimizi kesinlikle biliyoruz.

Özel bir ilk insan olarak, Allah'ın onu Cuma günü yarattığı ortaya çıkıyor.

Bu bilgi Hazreti Resûlullah'ın şu hadisine dayanmaktadır:

"Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün Cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete girdi ve o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopacaktır."

Almanhaj'a göre, hadis İmam Müslim tarafından Ebu Hureyre'den rivayet edilmiştir.

Duaların Kabul Edilme Zamanı

Ayrıca Cuma gününün fazileti, Allah'a yalvarmak için en uygun gün olmasıdır.

Cuma günü daha çok dua edin, çünkü bu günün duaların Allah tarafından duyulduğu ve kabul edildiği gün olduğunu Resulullah söylemiştir.

"Cuma günü öyle bir vakittir ki, bir Müslüman o vakitte namaz kılar ve Allah Teâlâ'dan bir şey isterse, isteği yerine getirilir. Sonra eliyle o vaktin kısalığına işaret etti." (Buhari, 935)

Hadiste bahsedilen zaman hakkında çeşitli görüşler vardır:

1. Cuma namazında imam oturduğu zaman namaz kılıncaya kadar

Bu görüş, başka bir hadise dayanmaktadır:

"Ebû Bürde b. Ebî Musa el-Eş'ar radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Abdullah b. Ömer radıyallahu anh ona: 

"Babanın, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'den Cuma namazının vakti hakkında bir hadis rivayet ettiğini işittin mi?" dedi. 

Ebû Bürde dedi ki: "Evet, babamın şöyle dediğini işittim: 'Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu işittim: "İmamın oturması ile namazın kılınması arasındaki vakittir." (Müslim, 853)

2. İkindi namazından sonraya kadar

Duaların kabul edileceği zaman hakkındaki bu görüş, hadise dayanmaktadır:

"Cuma günü on iki saattir. Hiçbir Müslüman yoktur ki, o vakitte Allah'tan bir şey istesin de Allah onu versin. Öyleyse sıkı tutunun (unutmayın ki) o vaktin sonu ikindiden sonradır." (Ebu Davud, 1048; Nesaî, 1389)

Cuma Namazı

Cuma gününün bir sonraki fazileti, erkeklere öncelik verilen özel ibadetten anlaşılabilir.

Cuma günü Müslümanların Cuma namazını kılmaları gerekmektedir.

Bu, sadece o gün yerine getirilen özel bir ibadettir.

Allah, Cuma Suresi 9. ayetinde bu ibadeti özellikle erkeklerin yerine getirmesini emretmektedir.

يٰٓاَيُّهَا الَّذِيْنَ اٰمَنُوْٓا اِذَا نُوْدِيَ لِلصَّلٰوِ مِنْ يَّوْمِ الْجُمُعَة فَاسْعَوْا اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ وَذَرُوا الْبَيْعَ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُوْنَ

Anlamı: "Ey iman edenler! "Ey iman edenler! Cum'a günü namaz için ezan okunduğu zaman, hemen Allah'ı anmaya koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır." (Cum'a Suresi, 9)

Bir hadiste Hazreti Muhammed şöyle buyurmuştur:

"Kim Cuma günü Kâbe'nin hamamı gibi bir hamamda yıkanır, sonra (birinci saatte yani erken) namaza giderse, (Allah yolunda) bir deve kesmiş gibi olur; kim ikinci saatte giderse bir inek kesmiş gibi olur; kim üçüncü saatte giderse boynuzlu bir koç kesmiş gibi olur; kim dördüncü saatte giderse bir tavuk kesmiş gibi olur. İmam dışarı çıktığında (yani hutbe okumaya başladığında) melekler hutbeyi dinlemek için hazır bulunurlar." (Buhari, 881; Müslim, 850)

Kur'an'daki Sureler Cuma Günlerinin Adını Taşır

Bir önceki noktada, Kur'an'da Cuma Suresi adında bir sure olduğunu okudunuz.

Müslüman Eller'den alıntı yapacak olursak, Allah Kur'an'da sadece iki günden bahseder: Cuma ve Cumartesi.

Cuma gününden sadece bahsedilmez, aynı zamanda o gün için özel bir sure vardır.

Kıyamet Cuma Gününe Denk Gelir

Cuma gününün fazileti, bu günün kıyamet günü olarak belirlenmesiyle de kendini gösterir.

Bu durum Hazreti Muhammed tarafından açıklanmıştır. Bir hadiste şöyle buyurmuştur:

"Günlerin en hayırlısı Cuma günüdür; çünkü Adem o gün yaratıldı. O gün cennete konuldu ve o gün cennetten çıkarıldı. Kıyamet de ancak Cuma günü kopar." (Müslim, 854)

Kıyametin tam tarihini kimse bilmese de Cuma günü kopacağı kesin.

İslam'ın Allah Teâlâ Tarafından Mükemmelleştirildiği Gün

Cuma gününün fazileti aynı zamanda dinimizin kemale erdiği gün olmasındandır.

Kur'an-ı Kerim'de Maide Suresi 3. ayette Allah şöyle buyurmaktadır:

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْز۪يرِ وَمَٓا اُهِلَّ لِغَيْرِ اللّٰهِ بِه۪ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّط۪يحَةُ وَمَٓا اَكَلَ السَّبُعُ اِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ وَاَنْ تَسْتَقْسِمُوا بِالْاَزْلَامِۜ ذٰلِكُمْ فِسْقٌۜ اَلْيَوْمَ يَئِسَ الَّذ۪ينَ كَفَرُوا مِنْ د۪ينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِۜ اَلْيَوْمَ اَكْمَلْتُ لَكُمْ د۪ينَكُمْ وَاَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَت۪ي وَرَض۪يتُ لَكُمُ الْاِسْلَامَ د۪ينًاۜ فَمَنِ اضْطُرَّ ف۪ي مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِاِثْمٍۙ فَاِنَّ اللّٰهَ غَفُورٌ رَح۪يمٌ 

"Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen hayvanlar, henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz dışında boğularak, bir şey vurularak, yukarıdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yırtıcı bir hayvan tarafından parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunları yemek, Allah’ın yolundan çıkmaktır. Bugün artık kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiş durumdadırlar. O halde onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. Ancak kim açlıktan bunalıp çaresiz kalırsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir." (Maide Suresi, 3)

Hz Ömer bin Hattab'dan rivayet edildiğine göre bir Yahudi şöyle dedi:

"Ey Emirul Mü'minin, senin kitabında okuduğun bir ayet var ki, eğer o biz Yahudilere nazil olsaydı, biz onu (nazil olduğu günü) bayram yapardık. 

Bunun üzerine Ömer bin El Hattab şöyle dedi: "Bu ayet nedir?" (Yahudi) dedi ki: "Bu gün sizin için dininizi kemale erdirdim, size olan nimetimi tamamladım ve sizin için İslam'ı din kıldım." (Maide, 3). 

Bunun üzerine Ömer bin El Hattab şöyle cevap verdi: "Biz bu ayetin indiği günü ve yeri biliyoruz, o gün Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) Arafat'ta iken Cuma günü idi." (Muttefekun Aleyh)

Sübhanallah, Cuma gününün ne kadar çok fazileti var değil mi?

Aslında bu 7 şey Cuma gününün tüm faziletleri değil. O kadar çok güzel şey var ki  

O yüzden bundan sonra cumalarımızı boşa geçirmeyelim, şükrümüzü ve ibadetimizi artıralım. İnşallah hepimiz için faydalı olur. Vallahu a'lem

Daha yeni Daha eski