Kuba Camii'nin Tarihçesi: Hazreti Muhammed Tarafından İnşa Edilen İlk Cami

İslami İrşad - Peygamber döneminde cami sadece bir ibadet yeri olarak değil, aynı zamanda Müslümanları birleştirmenin önemli bir aracı olarak inşa edilmiştir. 

Sadece bu da değil, cami aynı zamanda karşılaşılan sorunları müzakere etmek için bir müzakere yeri olarak da işlev görmüştür.

Halkın çıkarlarıyla kesişen her şey neredeyse tamamen camide organize edilmiştir. 

Buna İslam medeniyetinin gelişiminde önemli bir rol oynayan tarihi bir cami olan Kuba Camii de dahildir. 

Görünüşe göre, bu cami aynı zamanda Hazreti Muhammed tarafından yaptırılan ilk camidir.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Kuba Camii İnşaat Süreci

Kuba Camii'nin Tarihçesi: Hazreti Muhammed Tarafından İnşa Edilen İlk Cami
Kuba Camii'nin Tarihçesi: Hazreti Muhammed Tarafından İnşa Edilen İlk Cami

Kuba Camii, Hazreti Muhammed tarafından Hicri 1, Miladi 622 yılında Kuba'da inşa edilen ilk camidir. 

Bu caminin inşasının arka planı, Hazreti Muhammed ve ashabının Medine'ye hicret ettikleri sırada Kuba'da beş gün mola vermeleridir.

Kuba Camii, Amir b. Avf'ın Kuba'ya vardığında Hazreti Muhammed'e vakfettiği kabilleden Kalkum b. Hadam'ın ailesine ait bir arsa üzerine inşa edilmiştir. 

O dönemde Kuba, Yesrib'in yaklaşık 3 kilometre güneyinde yer alan bir banliyösüydü.

Peygamberlik öncesinden sonrasına kadar ilk taş Hazreti Muhammed tarafından konulmuş, daha sonra sırasıyla Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman ve Muhacirin ve Ensar tarafından tamamlanıncaya kadar çalışılmıştır.

Ayrıca, Kuba Camii inşa edilirken, Hazreti Muhammed'e caminin kıblesini tarif eden Hazreti Cebrail de yardım etmiştir. Bu camide ilk kez açıktan cemaatle namaz kılınmıştır.

Hazreti Muhammed'in inşa ettirdiği ilk camiden Kur'an-ı Kerim'in Tevbe Suresi 108. ayetinde bahsedilir ve bu caminin adı Mescid-i Takva'dır,

لَا تَقُمْ فِيهِ أَبَدًا ۚ لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى ٱلتَّقْوَىٰ مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ ۚ فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا۟ ۚ وَٱلَّهُ يُحِبُّ ٱلْمُطَّهِّرِينَ

Anlamı: "O mescitte ebediyen ibadet etmeyeceksiniz. Şüphesiz takva üzerine kurulan mescit (Kuba mescidi), ilk günden itibaren sizin namaz kılmanıza daha layıktır. O mescitte temizlenmek isteyenler vardır. Allah da temiz olanları sever." (Tevbe Suresi, 108)

Hazreti Muhammed hayatı boyunca her cumartesi, pazartesi ve perşembe günleri Kuba Camii'ne giderdi. 

Vefatından sonra da sahabeler her zaman bu mescidi ziyaret etmiş ve içinde namaz kılmışlardır. 

Bu nedenle, Hac veya Umre yapan her Müslümanın, Rasûlullah'ın mücadelesine tanıklık eden bu camiyi ziyaret etmesi şiddetle tavsiye edilir.

Kuba Camii Mimarisi

Çok basit olmasına rağmen Kuba Camii, Müslümanlar tarafından daha modern zamanlarda inşa edilen camilerin bir örneğidir. 

Bu sağlam yapı, bir caminin inşası için gerekli koşulları zaten yerine getirmektedir.

Cami, duvarlarla çevrili dikdörtgen bir alana sahiptir. Kuzeyde, hurma direkleri, hurma yapraklarından yapılmış düz çatılar, kil ile karıştırılmış bir dua yeri şeklinde bir sundurma yapılmıştır. 

Camideki açık alanın (sahn) ortasında abdest almak için bir kuyu vardır. 

Güneş ışığı ve serbestçe giren hava sirkülasyonu da dahil olmak üzere temizliği her zaman korunur.

Kuba Camii'nin 19 kapısı vardır ve tüm kapılardan, cemaatin camiye girdiği yer olan büyük kapılı 3 ana kapı vardır. İki kapı erkek cemaat için, bir kapı ise kadın cemaat içindir. 

Caminin ana odasında ise eğitim ve öğretim yeri olarak kullanılan bir oda bulunmaktadır.

Ayrıca, Müslümanların kıble yönündeki değişiklik meydana geldiğinde, yeniden yapılanma gerçekleştirilmiştir. Yön Büyük Cami'ye bakmaktadır. 

Bu nedenle, başlangıçta Filistin'deki Beytül Makdis'e bakan kıble daha sonra Mekke şehrine bakacak şekilde çevrildi.

Bugün Medine'nin yaklaşık 5 kilometre güneydoğusunda yer alan cami, defalarca onarım ve genişletme çalışmaları geçirmiştir. 

İnsan teknolojisi ilerledikçe fiziki yapı da pek çok gelişme göstermiştir. 

Halife Ömer b. Abdülaziz'in bu camiye 47 metre yüksekliğinde bir minare inşa eden ilk kişi olduğu söylenir.

Caminin açık avlusunun zemini ısıya dayanıklı mermerle kaplıdır ve otomatik olarak açılıp kapanan bir çatısı vardır. Sağlam brandalar da zemini ya da ibadet edenleri güneşten koruyor. 

Sadece 1.200 m2'lik bir alana sahip olan eski günlerle karşılaştırıldığında, Kuba Camii şimdi 135.000 m2'lik bir alana sahip ve ana ibadet odası 5.035 m2'yi kaplıyor.

Peygamber'in Müslümanlarla birlikte çalışarak inşa ettirdiği ilk cami olan Kuba Camii'nin kısa tarihi böyledir. 

Müslümanlar, inşaat sürecini bilerek, insanların çıkarlarının bir parçası olarak camilerin inşası yoluyla İslam'ın mesajını yeryüzüne yayma konusunda Hazreti Muhammed'in mücadelesini taklit edebilirler.

Daha yeni Daha eski