Tüketilmesi Haram Olan Gıdaları Açıklayan Kuran Ayetleri

Tüketilmesi Haram Olan Gıdaları Açıklayan Kuran Ayetleri
Tüketilmesi Haram Olan Gıdaları Açıklayan Kuran Ayetleri


İslami İrşad - İslam'daki öğretilerden biri de Müslümanlar tarafından tüketilmemesi gereken haram içecek ve yiyecek türlerine dair hükümlerdir.

İslam dini, insanların örf ve yaşam tarzlarına büyük önem vermektedir. 

Bunlardan biri de insanların tüketmek istedikleri gıda maddelerine yönelik bir dizi kural ve kısıtlama getirmesidir.

İslam'ın yiyecekleri haram olarak sınıflandırması sebepsiz değildir. 

Bunun nedeni, bazı yiyeceklerin sonunda vücudu hasta edecek kötü bir etkiye sahip olabilmesidir.

Haram yemek sadece fiziksel olarak vücuda zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda din tarafından yasaklanmış günah bir eylem olduğu için ahirette de bir yüktür. 

İşte Kuran'da haram yiyecekleri yemenin yasaklandığını açıklayan ayetler.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Kuran-ı Kerim Maide Suresi 3. Ayet

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالدَّمُ وَلَحْمُ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ وَالْمُنْخَنِقَةُ وَالْمَوْقُوذَةُ وَالْمُتَرَدِّيَةُ وَالنَّطِيحَةُ وَمَا أَكَلَ السَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى النُّصُبِ

"Size leş, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilenler, boğulmuş, vurulmuş, düşmüş, boynuzlanmış hayvanlar, gücünüzün yettiği dışında vahşi hayvanlar tarafından kesilenler ve putlar için kesilenler haram kılındı." 

(Maide Suresi, 3)

Kuran-ı Kerim Maide Suresi 90. Ayet

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

"Ey iman edenler! İçki, kumar, tapınmak ve putlara kurban kesmek için dikilen taşlar, fal ve şans okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz." 

(Maide Suresi, 90)

Kuran-ı Kerim Bakara Suresi 173. Ayet

إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِيرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَيْرِ اللَّهِ ۖ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَلَا إِثْمَ عَلَيْهِ ۚ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ

"Şüphesiz Allah size ancak leşi, kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilen hayvanı haram kılmıştır. Kim bunlardan yemeye zorlanır da istemez ve haddi de aşmazsa, ona bir günah yoktur. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir." 

(Bakara Suresi, 173)

Kuran-ı Kerim En'am Suresi 145. Ayet

قُلْ لَا أَجِدُ فِي مَا أُوحِيَ إِلَيَّ مُحَرَّمًا عَلَى طَاعِمٍ يَطْعَمُهُ إِلَّا أَنْ يَكُونَ مَيْتَةً أَوْ دَمًا مَسْفُوحًا أَوْ لَحْمَ خِنْزِيرٍ فَإِنَّهُ رِجْسٌ أَوْ فِسْقًا أُهِلَّ لِغَيْرِ اللَّهِ بِهِ ۚ فَمَنِ اضْطُرَّ غَيْرَ بَاغٍ وَلَا عَادٍ فَإِنَّ رَبَّكَ غَفُورٌ رَحِيمٌ

"Onlara şöyle de: “Bana vahyedilenler içinde, bir kimseye haram kılınmış yiyecekler olarak sadece ölmüş hayvan etini, akıtılmış kanı, bir pislikten ibaret olan domuz etini, bir de yoldan çıkma mânasında bir günah olarak Allah’tan başkası adına kesilmiş hayvanı buluyorum. Fakat kim yasaklanan bu şeylerden yemeye mecbur kalırsa, başkasının hakkına tecavüz etmemek ve zaruret ölçüsünü geçmemek şartıyla yiyebilir. Çünkü senin Rabbin çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir." 

(En'am Suresi, 145)

Bunlar bize hangi yiyeceklerin tüketilmesinin yasak olduğunu açıklayan Kur'an ayetlerinin özetidir. 

Umarım hepimiz için bir öğrenme aracı olarak faydalı olabilir. Vallahu a'lem

Daha yeni Daha eski