Sadaka Verdikten Sonra Daha Bereketli ve Başkalarına Faydalı Olmak İçin Dualar

İslami İrşad - Sadaka vermek sadece sevap kazandıran değil, aynı zamanda sosyal değeri olan uygulamalardan biridir. Sıkıntı içinde olabilecek başkalarına yardım etmenin harika bir yoludur.

Sadaka vermenin yolu sadece mal ya da para değildir. Emek ya da düşünce yoluyla verilen sadakalar da yardım edilen kişinin yükünü hafifletebilir. 

Çoğu insanın yaşadığı sıkıntının parasızlık etrafında döndüğünü kabul etmek gerekir. Bu nedenle bazı insanlar servetlerinin bir kısmını ihtiyaç sahiplerine bağışlamaya çalışırlar.

Ancak öyle zamanlar olur ki, sadakanın bereket ve faziletlerine ulaşamayacağımızı hissettiğimiz sınırlamalarla karşılaşırız.

Niyet, az bir rızıkla engellenen sadakaları çoğaltmaktır. O halde sadaka verebilmek için Allah'tan rızkımızı bereketli kılmasını dilemeliyiz.

Sadakayı yerine getirdikten sonra her zaman şükretmeye ve dua okumaya devam etmeliyiz. Sadakadan sonra dua etmek, Allah yolunda harcanan paranın daha bereketli hale gelmesini sağlayacaktır.

Peki sadaka verdikten sonra duayı nasıl okuyabiliriz? Cevabı aşağıda bulunmaktadır.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Sadaka Vermenin Her Zaman Kolay Olması İçin Dualar

Sadaka Vermek Duaları
Sadaka Verdikten Sonra Daha Bereketli ve Başkalarına Faydalı Olmak İçin Dualar

Her zaman iyilik yapmanın, özellikle de sadaka vermenin kolaylığını elde etmek için bu duayı uygulayın. 

İmam Tirmizi ve İmam Ahmed'in Seuban'dan rivayet ettiği hadiste yer alan, Hazreti Muhammed'in (sallallahu aleyhi ve sellem) öğrettiği bir duadır.

اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ فِعْلَ الْخَيْرَاتِ وَتَرْكَ الْمُنْكَرَاتِ وَحُبَّ الْمَسَاكِينِ وَأَنْ تَغْفِرَ لِى وَتَرْحَمَنِى وَإِذَا أَرَدْتَ فِتْنَةَ قَوْمٍ فَتَوَفَّنِى غَيْرَ مَفْتُونٍ اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ حُبَّكَ وَحُبَّ مَنْ يُحِبُّكَ وَحُبَّ عَمَلٍ يُقَرِّبُ إِلَى حُبِّكَ

"Allahümme inni es elüke fılel hayrat ve tarkel münkerati ve hübbel mesakin ve en tağfirli ve terhamni ve iza aradte fitnete kavmin fatevaffani gayre meftunin. Allahümme inni es elüke hübbeke ve hübbe men yuhibbüke ve hübbe amalin yukarribu ila hübbike."

Anlamı: "Allah'ım, senden iyiliği kolaylaştırmanı, kötülükten vazgeçirmeni, fakirleri sevmeni, (günahlarımı) bağışlamanı ve bana merhamet etmeni dilerim. Eğer bir kavmi imtihan edeceksen, beni imtihanda boğulmadan vefat ettir. Allah'ım, Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve beni Senin sevgine yaklaştıracak amelleri sevmeyi istiyorum."

Sadaka Verme Niyeti

İşte sadakayı daha mübarek kılmak ve daha fazla sevap almak için sadaka vermeden önce okuyabileceğimiz bir niyet okuması:

نَوَيْتُ التَّقَرُّبَ اِلَى اللهِ تَعَالَى وَاتِّقَاءَ غَضَبِ الرَّبِّ جل جلاله وَاتِّقَاءَ نَارِ جَهَنَّمَ وّالتَّرَحُّمَ عَلَى الاخْوَانِ وَصِلَةَ الرَّحِمِ وَمُعَاوَنَةَ الضُّعَفَاءِ وَمُتَابَعَةَ النَّبِيِّ صلى الله عليه وسلم وَاِدْخَالَ السُّرُوْرِ عَلَى اْلاِخْوَانِ وَدَفْعِ البَلاَءِ عَنْهُ وَعَنْ سَائِرِ اْلمُسْلِمِيْنَ وَاْلاِنْفاَقَ مِمَّا رَزَقَهُ الله وَقَهْرَ النَّفْسِ وَالشَّيْطَانِ

"Neveytut takaruba ilallahi teala vetteka'a gadabir rabbi celle celaluhu vetteka'a nari cehenne vettekahuma ala ihvani ve şilatur rahimi ve mu'avanat ed- du'afai̇ ve mutaba'atan nebiyyi̇ sallallahu aleyhi̇ ve sellem ve i̇dholas sururi alel i̇hvani̇ ve def'il belai̇ anhu ve en sâiri̇l müslimîne vel i̇nfaka emi̇mme razakahullahu ve kahren nefsi̇ veş şeytâni̇."

Anlamı: "Niyet ettim Allah'a yaklaşmaya, Rabbimin azabından korunmaya, cehennem ateşinden sakınmaya, kardeşime merhamet etmeye ve onunla irtibatı kesmemeye, zayıflara yardım etmeye, Resûlullah'a itaat etmeye, kardeşimi sevindirmeye, ondan ve bütün Müslümanlardan kötülüğü uzaklaştırmaya, Allah'ın verdiği maldan infak etmeye, nefsi ve şeytanı yenmeye."

Sadakadan Sonra Dua

Sadaka verdikten sonra kalp genellikle rahatlamış ve tatmin olmuş hisseder. Bunu daha da mübarek ve faydalı kılmak için aşağıdaki sadaka sonrası duasını okuyabiliriz:

رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

"Rabbena takabbel minna inneke antes semi'ul alîm."

Anlamı: "Ey Rabbimiz, amellerimizi kabul et, şüphesiz Sen işitensin, bilensin."

İşte bu, sadakanın ardından duanın okunmasıdır, böylece sadakanız daha bereketli ve faydalı olur. 

Samimiyetle yapılan sadakaların gelecekte mutluluk ve daha sorunsuz bir rızık sağlayacağını umuyoruz.

Daha yeni Daha eski