Sadaka Hastalıkları Tedavi Eder mi? İşte Hadis ve Bilimsel Açıklama

İslami İrşad - Sadakanın pek çok faydası vardır; bunlardan biri de sadakanın hastalıkları iyileştirebilmesidir. Nasıl oluyor bu? Bunun açıklaması nedir?

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Sadakanın Hastalıkları Tedavi Etmesi İle İlgili Hadis

Sadaka Hastalıkları Tedavi Eder mi? İşte Hadis ve Bilimsel Açıklama
Sadaka Hastalıkları Tedavi Eder mi? İşte Hadis ve Bilimsel Açıklama

Sadaka vermenin hastalıkları iyileştirebileceği sadece bir hipotez değildir. Sadece motivasyon amaçlı sözler de değildir. 

Bu gerçektir, çünkü Resûlullah'ın (sallallahu aleyhi ve sellem) sözlerinden gelmektedir:

دَاوُوا مَرْضَاكُمْ بِالصَّدَقَةِ

"Aranızdaki hastaları sadaka ile tedavi edin." (Ebu Davud, Merasil'de; Taberani ve Beyhaki rivayet etmişlerdir)

Bu hadis hasendir. Sahih-i Terğib ve Terhib'de sadaka ile ilgili hadisler arasında yer almaktadır. Bu, Rasûlullah'ın sözü olduğu için doğru olmalıdır. Hasta bir kişi sadaka ile hastalığından kurtulabilir.

Hz Ebubekir Eş Şıddık'ın, Kureyşliler tarafından Resûlullah'ın getirdiği İsra ve Mi'rac haberini reddetmesi için kışkırtıldığında verdiği cevap dikkat çekicidir. 

"Eğer Resûlullah söylüyorsa inanırım," dedi Hz. Ebubekir "Bundan daha mucizevi olsa bile."

Bilimsel Açıklama

Sadaka vermenin ya da başkalarına bağışta bulunmanın faili mutlu ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Hatta hediyeyi alan kişiden daha mutlu bile olabilir.

Association for Psychological Science'ın Psychological Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada, başkalarına vermenin kişide mutluluk kaynağı olduğu tespit edilmiştir.

Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi'nden psikoloji araştırmacısı Ed O'Brien, "Daha kalıcı bir mutluluk yaşamak için yeni deneyimler denemeyi, yani vermeyi öğrenmeliyiz" dedi.

Araştırmasında, düzenli ve tekrarlı olarak - aynı şekilde ve aynı kişilere - vermenin hoş ve uzun süreli mutluluk sağlayabileceğini bulmuştur.

Klinik psikolog Tara de Thouars, birine iyilik yapıldığında beynin mezalimbik dopamin sistemi adı verilen bir bölümünün aktive olduğunu açıklıyor. 

Bu, kişinin yardım ettiği kişiden gelen mutlu tepkiyi gördüğünde bir ödül alıyormuş gibi hissetmesini sağlar.

İnsan mutlu olduğunda bağışıklığı artar. Vücut hücreleri de daha hızlı yenilenir. Ayrıca, hastalık mide asidi ve diğer psikosomatikler gibi depresyondan kaynaklanmaktadır.

Benzer açıklamalar Rhonda Byrne'ın The Secret ve Robert Kiyokasi'nin Rich Dad Poor Dad kitaplarında da bulunabilir. 

Vermek zihnimizi zengin hissettirir ve bu da bizi mutlu eder ve daha fazla zenginliği çeker.

Elbette bu bilimsel açıklama gelişmeye devam edecektir. Çünkü sadaka yoluyla Allah'tan şifa inmesinin nasıl mucizevi ve şaşırtıcı olduğunu tam olarak yansıtamamıştır.

Daha yeni Daha eski