Ramazan Orucunun Sağlık Açısından Faydaları

İslami İrşad - Oruç sadece bir ibadet şekli değildir, aynı zamanda orucun fiziksel ve zihinsel sağlığınız için çeşitli faydaları vardır. 

Orucun sağlığa faydalarını birlikte öğrenelim.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Oruç Tutmanın Fiziksel ve Ruhsal Sağlığa Faydaları

Ramazan Orucunun Sağlık Açısından Faydaları
Ramazan Orucunun Sağlık Açısından Faydaları

Ramazan, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar için en çok beklenen aydır. 

Bu kutsal ayda Müslümanlar bir ay boyunca oruç tutar, şafaktan gün batımına kadar yiyecek ve içecekten uzak dururlar. 

Doğru şekilde yapıldığı takdirde, oruç tutmanın kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı da dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardır. 

Oruç tutmak sağlığın iyileştirilmesine de yardımcı olur. Oruç tutmanın kilo vermenize ve ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. 

Peki, mübarek Ramazan ayında oruç tutmanın faydaları nelerdir? Aşağıdaki incelemelere bir göz atalım.

Kan Şekeri Seviyelerini Kontrol Eder

Oruç tutmanın sağlık açısından ilk faydası kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. 

Bazı çalışmalar, oruç tutmanın kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olabileceğini ve bunun da diyabet hastaları için faydalı olduğunu göstermektedir.

The Journal of Nutrition tarafından yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, düşük kalorili diyet uygulayan kişilere kıyasla aralıklı oruç tutmanın insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olacağı sonucuna varmışlardır.

World Journal of Diabetes tarafından yayınlanan bir başka çalışmada ise tip 2 diyabet hastası 10 kişi incelenmiştir. 

Araştırmacılar, oruç tutmanın kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde azaltabileceğini söyledi.

Ayrıca Ramazan orucunun faydaları insülin direncini de azaltabilir, böylece vücudun insüline karşı duyarlılığı artar. Dolaşım ağından vücut hücrelerine giden glikoz da daha verimli hale geliyor.

Bununla birlikte, oruç tutmadan önce, ilaç veya insülin kullanan diyabetli kişiler önce doktorlarına danışmalıdır. 

Amaç, kan şekeri seviyelerinde hastaya gerçekten zarar verebilecek ciddi bir düşüşten kaçınmaktır.

Kilo Vermek

Diyet yapan birçok kişi kısa sürede kilo vermek için oruç tutma "kestirme yolunu" seçmektedir. 

Teoride, yememek ve içmemek vücuda kalori alımını azaltarak kilo kaybına neden olabilir.

The American Journal of Clinical Nutrition'da yer alan bir araştırmaya göre, oruç tutmak vücuttaki norepinefrin seviyelerini artırarak metabolizmayı hızlandırabilir. Böylece kilo kaybı gerçekleşir.

Aslında, Nutrition dergisinde yayınlanan bir incelemede, tam gün oruç tutmanın faydaları vücut ağırlığını yüzde 9 oranında azaltabilir. 

Vücut yağ kütlesi de 12-24 hafta sonra önemli ölçüde azalmıştır. Ancak sahur ve iftarda da beslenmenize dikkat ederseniz kilo kaybı istikrarlı olabilir.

Kandaki Kolesterol Seviyesini Düşürür

Obesity dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, sekiz hafta boyunca oruç tutmak LDL ("kötü" kolesterol) seviyelerini yüzde 25 ve trigliserit seviyelerini yüzde 32 oranında azaltabilir.

Aslında, 4.629 kişi üzerinde yapılan ve American Journal of Cardiology'de rapor edilen bir çalışmada, oruç tutmanın kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskini azaltabileceği söylenmiştir.

Stres Seviyesini Düşürür

Oruç tutmak ruh sağlığı için de faydalıdır. Bunun nedeni, oruç tutarken stres ve depresyon yaşayan kişilerin yemeğe hayır demeyi öğrenmeleridir. 

Bu, hayatlarının kontrolünü tamamen ele geçirmenin ilk adımıdır.

Ayrıca Ramazan ayında oruç tutmak sizi diğer arzulara direnmeye, daha sabırlı ve sakin olmaya da teşvik eder. Bunların hepsi stresten kaçınmanıza yardımcı olabilecek olumlu şeylerdir.

İnflamasyona Karşı Mücadele

Akut inflamasyon, enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olmak için vücutta meydana gelen normal bir bağışıklık sürecidir. 

Ancak kronik inflamasyonlar sağlık açısından ciddi sonuçlar doğurabilir. 

Araştırmalar, enflamasyonun kanser, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi kronik durumların gelişiminde rol oynayabileceğini göstermektedir. 

Bazı çalışmalar, oruç tutmanın sağlığı iyileştirmeye yardımcı olurken inflamasyon seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. 

50 sağlıklı yetişkinin incelendiği bir çalışma, bir aylık aralıklı orucun enflamatuar belirteçlerin seviyelerini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. 

Başka bir çalışmada ise, insanlar bir ay boyunca günde 12 saat oruç tuttuğunda benzer etkiler bulunmuştur.

İyi Hormonların Üretimini Artırır

Bazı hormonlar büyümeyi, metabolizmayı, kilo kaybını ve kas gücünü büyük ölçüde etkiler. 

İnsan büyüme hormonu ("Human Growth Hormone" - HGH) sağlığınızı destekleyen önemli bir protein hormonudur. 

Çeşitli çalışmalar, oruç tutmanın bu büyüme hormonunun seviyelerini doğal olarak artırabileceğini göstermiştir.

Sağlıklı 11 yetişkini inceleyen bir çalışma, 24 saat oruç tutmanın HGH seviyelerini önemli ölçüde artırdığını gösterirken, dokuz erkeği inceleyen başka bir çalışma, iki gün oruç tutmanın HGH üretimini beş kata kadar artırabileceğini buldu.

Oruç tutmak ayrıca gün boyunca kan şekeri ve insülin seviyelerini daha dengeli tutmanıza yardımcı olabilir. Bu da HGH'yi optimize eder. 

Bazı çalışmalar, yüksek insülin seviyelerini korumanın aslında HGH seviyelerini azaltabileceğini bulmuştur.

Yaşlanmayı Geciktirir ve Ömrü Uzatır

Çeşitli hayvan çalışmaları, oruç tutmanın olası yaş uzatıcı faydaları konusunda umut verici sonuçlar bulmuştur.  

Bir çalışmada, her iki günde bir oruç tutan farelerin yaşlanması gecikmiştir. Oruç tutmayan farelere göre yüzde 83 daha uzun yaşamışlardır.

Orucun sağlığa faydaları halen hayvanlar üzerinde araştırılmaktadır. Orucun mekanizmalarını ve insanlarda yaş ve yaşlanma üzerindeki etkilerini belirlemek için daha derinlemesine çalışmalara ihtiyaç vardır.

Beyin Fonksiyonlarını İyileştirir ve Nörodejeneratif Bozuklukları Önler

Bir çalışma, 11 ay boyunca aralıklı oruç tutmanın beyin işlevini ve yapısını iyileştirebileceğini göstermiştir. 

Ayrıca, hayvan çalışmaları oruç tutmanın beyin sağlığını koruyabileceğini ve sinir hücresi üretimini artırabileceğini bildirmiştir. Bu, bilişsel işlevi ve yeteneği geliştirebilir.

Enflamasyonu hafifletmeye yardımcı olabileceğinden, oruç tutmanın Alzheimer ve Parkinson gibi nörodejeneratif sorunları önlediğine de inanılmaktadır.

Kanseri Önler ve Kemoterapinin Etkinliğini Artırır

Hayvan denekler üzerinde yapılan çeşitli çalışmalar, oruç tutmanın hem kanser tedavisi hem de önlenmesi için faydalı olabileceğini göstermektedir. 

Aslında, fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, dönüşümlü olarak oruç tutulan günlerin tümör oluşumunu engellemeye yardımcı olabileceği bulunmuştur.

Benzer şekilde, başka bir çalışma kanser hücrelerini birden fazla oruç döngüsüne maruz bırakmanın, tümör büyümesini engellemede kemoterapi yöntemleri kadar etkili olduğunu ve kanser için kemoterapi ilaçlarının etkinliğini artırdığını göstermiştir.

Düzenli Bir Diyet Oluşturur

Oruç tutarak düzenli bir diyet uygulamaya ve sağlık için iyi bir diyet oluşturmaya alışacaksınız. Oruç tutmanın kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığına fayda sağladığı kanıtlanmıştır. 

Diyabet gibi bazı tıbbi sorunlarınız varsa, oruç tutmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Doktorunuz oruç tutmaya hazır olup olmadığınızı değerlendirecek ve Ramazan orucunun fiziksel ve zihinsel sağlığınız için en iyi faydalarını elde edebilmeniz için çözümler sunacaktır.

Daha yeni Daha eski