Kuran Penceresinden Sağlıklı Yaşam Tarzı

İslami İrşad - İnsan vücudunun sağlıklı olduğu söylendiğinde, bunun zihinsel ve fiziksel sağlık ile sosyal sağlığı da içeren çok geniş bir anlamı vardır. 

A'la Suresi 14. ayette bu durum ifade edilmektedir;

قَدْ أَفْلَحَ مَن تَزَكَّىٰ

Anlamı: "Şüphesiz ki (iman ederek) kendini arındıran kimse ne mutludur." (A'la Suresi, 14)

Yukarıdaki ayet, Allah'ın insana hareketleri ve kalbinin ikinci atışını da içeren bir bilgi sağladığını, bunun insanı kötü muameleden kaçınmaya yönelteceğini, çünkü yüce Allah'ın sevap ve mükâfat vererek adaleti koruyacağını açıklamaktadır.

Yukarıda belirtildiği gibi, Allah insanlara bilgi ve akıl verir, böylece insanlar Allah'ın koyduğu yasalara uygun olarak doğru düşünebilir ve hareket edebilirler. 

Bilgiye dayalı olarak mevcut koşullarla düşünmek, insan üzerinde iyi bir etkiye sahip olacaktır, bunlardan biri de aşağılık davranışlardan kaçınmak için kalbini temiz ve saf tutmaktır.

A'la Suresi 14. ayet, insan hayatında, ruhsal sağlığın korunmasının bir biçimi olarak sağlık ve zindeliğin korunması için egzersiz yapılması gerektiğini açıklar. 

Sağlıklı bir yaşam tarzı anlayışı, bu dünyada insanlar tarafından sıklıkla gerçekleştirilen çeşitli alışkanlıklarla ilgili olarak, yaşam alışkanlıkları ve başkalarıyla davranışlar da dahil olmak üzere, doğru bir şekilde yürütülmesi ve uygulanması gereken bu hayatı yaşarken bir kişinin temelidir.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Fiziksel ve Zihinsel Olarak Sağlıklı

Kuran Penceresinden Sağlıklı Yaşam Tarzı
Kuran Penceresinden Sağlıklı Yaşam Tarzı

Hazreti Muhammed de Hadis-i Şerif'inde bunu açıklamıştır:

عَنْ أَبِيْ هُرَيْرَةَ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُوْلُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : اَلْـمُؤْمِنُ الْقَـوِيُّ خَـيْرٌ وَأَحَبُّ إِلَـى اللهِ مِنَ الْـمُؤْمِنِ الضَّعِيْفِ

Anlamı: "Ebû Hureyre radıyallahu anhu'dan rivayet edildiğine göre Resûlullâh sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kuvvetli mü'min, Allâh Azze ve Celle'ye zayıf mü'minden daha hayırlı ve daha sevimlidir." (Müslim, 2664)

Bu hadis, Allah Teâlâ'nın hem bedenen hem de zihnen güçlü olan kullarını sevdiğine işaret etmektedir. 

Fiziksel olarak güçlü olmak, sağlıklı bir bedene sahip olmak anlamına gelirken, ruhsal olarak temiz bir ruha ve kalbe sahip olmak demektir. 

Sağlıklı bir göz gibi, gözlük kullanmadan görebilen ve okuyabilen bir göz anlamına gelir. 

Bu arada, sağlıklı bir göz, bakışlarını haram nesnelerden uzaklaştıran bir göz anlamına gelir.

Uzuvlar gibi, sağlıklı uzuvlar da çeşitli hastalıklardan kurtulmuş ve arınmış demektir. 

Aynı şekilde, sağlıklı bir beden de olumlu şeyler yapan ve Allah'ın yasakladığı olumsuz şeylerden kaçınan bir beden anlamına gelir. 

Dolayısıyla sağlıklı velayet hem bedenen hem de ruhen sağlıklı olmaktır.

Beden sağlığı Tevbe Suresi 108. ayette açıklanmıştır;

لَا تَقُمْ فِيهِ أَبَدًا ۚ لَّمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى ٱلتَّقْوَىٰ مِنْ أَوَّلِ يَوْمٍ أَحَقُّ أَن تَقُومَ فِيهِ ۚ فِيهِ رِجَالٌ يُحِبُّونَ أَن يَتَطَهَّرُوا۟ ۚ وَٱللَّهُ يُحِبُّ ٱلْمُطَّهِّرِينَ

Anlamı: "O mesidde asla namaza durma! Daha ilk günden takvâ temelleri üzere yapılan mescid, senin namaz kılmana daha uygundur. Orada her türlü günah ve kötülüklerden temizlenmek isteyen kimseler vardır. Allah da zâten bu ölçüde temizlenme gayretinde olanları sever." (Tevbe Suresi, 108)

Bu ayet, Allah'ın bize kendimizi arındırmamızı emrettiğini açıklamaktadır. 

Arınma, ibadet yerini ve çevreyi temiz tutarak veya Allah'a daha yakın olmak için dua etmek, zikretmek gibi kendini arındırarak yapılabilir, çünkü Allah sadık kullarını sever. 

Dolayısıyla hem mekânı hem de kalbi arındırmanın sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.

Kendinizi Ruhsal Olarak Temizlenmek

Sağlıklı bir yaşam tarzı, Cabir'in Resûlullah'tan rivayet ettiği Tevbe suresinin 108. ayetinin nüzul sebebi ile de açıklanmaktadır. Şöyle buyurmuştur,

"Ey Ensar topluluğu, Allah sizi temizliğinizle övmüştür. Sizin temizliğiniz nedir?" "Namazdan önce abdest almak, cünüplükten sonra yıkanmak ve suya basmak" diye cevap verdiler. Rasûlullah şöyle buyurdu: "Bu sizin iffetinizdir. Onu koruyun ve her zaman uygulayın."

Bu durumda Allah, kendini temizleyen veya manevi olarak arındıran kullarına çok düşkündür. 

Arınmak için su bulunduğuna dair delil ile cami, Allah'a yaklaşmak için dua, zikir ve temizlik yeri olarak kullanılır. 

Temizlenme emri, vücudun sağlıklı kalmasını ve temizliğini korumasını sağlar, böylece Allah'a ibadet ciddiyetle yapılabilir.

Bahsedilen çeşitli ayetlerden, hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlığı korumaya yönelik bir emir olduğu anlaşılmaktadır. 

Fiziksel sağlığı koruma emri egzersiz yaparak, diyet uygulayarak ve günlük yaşam tarzını sürdürerek yerine getirilebilir. 

Ruhsal arınma emri ise namaz kılarak gerçekleştirilebilir. Ayrıca Allah'a yaklaşmak için zikir yapmak ve oruç tutmak.

Bu nedenle, Allah'ın emirlerine itaat edersek hayatımız düzene girecek, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı bir yaşam süreceğiz. 

Kuran'a göre sağlıklı bir yaşam tarzı Hazreti Muhammed tarafından da örneklendirilmiştir. 

Bunlar arasında dinlenmek, namaz kılmak, temizliğe dikkat etmek, farz ve sünnet oruç tutmak vb. vardır.

Hazreti Muhammed'in yaşam tarzını örnek almak ve İslam hukukunun emirlerini yerine getirmek, sağlıklı bir yaşam tarzıyla ilgili birçok şeyi uyguladığımız anlamına gelir. 

Bir kişinin hayatı İslam hukukuna uygun ve düzenli bir şekilde yürütülürse, kişinin fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı bir yaşam süreceği kesindir.

Dolayısıyla, sağlıklı bir yaşam tarzının yaşam kalitesiyle ilişkilendirilmesi, vücudun düzenli bir yaşam tarzıyla temizliği, sağlığı koruyabildiği ve böylece vücudun işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirebildiği anlamına gelir. 

Manevi olarak ise her zaman âf (Allah'tan korkmak), O'nun emirlerini yerine getiren, yasakladıklarından uzak duran ve Allah'a yakınlaşan bir ruh anlamına gelir.

Fiziksel ve ruhsal mutluluk sadece sağlıklı ve zinde bir bedene sahip olmak değil, aynı zamanda kaliteli bir imana sahip olmak, Allah'a güvenmek, dini emirleri yerine getirmekten mutluluk duymak, iyilik yapmaktan mutluluk duymak, iyi davranışlar, zengin ve başarılı olmak, bunların hepsi bilgi ile donatılmıştır. 

Böylece kişinin hayatının kalitesi mutluluk, başarı ve iyilikte yarışmakla olur. 

Böylece Allah'ın lütuf ve bereketi her zaman dökülür, hem bu dünyada hem de ahirette güvenlik, mutluluk ve bereket. Vallahu Alem.

Daha yeni Daha eski