İslam Dini Nedir? Dil ve Terimler Açısından Tanımı, İslam'da Bazı Emir ve Yasakların Açıklanması

İslami İrşad - İslam, Türkiye'deki en büyük dindir. Sadece bu da değil, İslam'ın özellikle Müslüman olanlar için bilmemiz gereken derin bir anlamı var. 

İslam aynı zamanda birçok ülkede benimsenmiş ve tanınmıştır. İslam aynı zamanda dünyada en fazla inananı olan dindir. 

Buna rağmen, İslam'ın gerçekte ne anlama geldiğini anlamayan pek çok Müslüman vardır.

Dildeki tanım Kur'an'dan, içtihat sonuçlarından ve alimlerin anlayışından alınmıştır. Anlamak için bu makaleyi sonuna kadar okunabilir.

İslam hakkında bilgi sahibi olmak ve İslam'ın gerçek anlamını bilmek, İslam'ı daha çok sevmemizi ve imanımızın artmasını sağlayacaktır. Çünkü "İslam" kelimesinin içerdiği yüce bir anlam vardır.

Peki, İslam'ın dil ve terimlere göre ayrıntılı tanımı nedir? Aşağıdaki makaleye bir göz atalım.

{getToc} $title={Table of Contents} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

İslam'ın Tanımı

İslam Dini Nedir? Dil ve Terimler Açısından Tanımı
İslam Dini Nedir? Dil ve Terimler Açısından Tanımı

İslam kelimesi kulağımıza hiç de yabancı değil. İslam, Türkiye'de de dahil olmak üzere en yaygın olarak takip edilen dinlerden biridir. 

Bazen İslam kelimesi genellikle Müslüman kelimesiyle ilişkilendirilir. Aslında her ikisi de birbirinden farklı anlamlara sahiptir. 

İslam'ın kendisi bir din anlamına gelirken, Müslüman İslam'a bağlı olan insanlar için kullanılan bir terimdir.

İslam'ın tanımı kelimenin tam anlamıyla barış, teslimiyet, temizlik ve güvenliktir.

İslam'ın dildeki anlamı ise İslam Arapça'dan gelir, yani Allah'a teslim olmak, itaat etmek, boyun eğmek ve itaat etmek anlamına gelen aslama-yuslimu-islaaman kelimesinden gelir.

Bu arada kelimenin kökenine bakacak olursak İslam; esselamu, selim, istesleme, selam ve esleme kelimelerinin kökeninden tercüme edilebilir. 

Bu kelimelerin her biri ne anlama geliyor? İşte açıklaması:

 • Esselamu: Barış veya esenlik anlamına gelir. İslam bir barış dinidir ve her Müslüman barışı korumalıdır.
 • Selîm: Temiz ve saf anlamına gelir. Bu, temiz ve saf olması ve şirk işlememesi veya Allah'a ortak koşmaması gereken bir Müslüman'ın kalbinin bir tanımıdır.
 • İstesleme: Teslim olmak anlamına gelir.
 • Selam: Selamet: Selamet veya kurtuluş anlamına gelir. İslam bir kurtuluş dinidir. Bir Müslüman Allah'ın bütün emirlerini yerine getirir ve yasaklarından uzak durursa, Allah onun dünya ve ahiret hayatını kurtarır.
 • Esleme: İtaat veya teslimiyet anlamına gelir. Yani bir Müslüman Allah Teâlâ'ya itaat etmeli ve teslim olmalıdır.

Şeyh Abdülaziz bin Baz (Allah ona rahmet etsin) İslam'ın anlamını şöyle açıklamıştır;

الاستسلام لله بالتوحيد، والانقياد له بالطاعة، إذلالا وخضوعا

"Tevhid ile Allah'a teslim olun, tam bir teslimiyet ve tevazu ile O'na itaat edin ve boyun eğin."

İslam'ın anlamı budur. Eğer birisi "esleme fulanun li fulanin" derse, bu "fulan falana itaat eder, boyun eğer ve onun istediğini yapar" anlamına gelir. 

İslam bağlamında, tevhid ile Allah Teala'ya itaat etmek ve boyun eğmek ve amellerini sadece Allah Teala için arındırmak anlamına gelir. 

O'nun bütün emirlerine uymak ve bütün yasaklarından kaçınmaktır.

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

إنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ

"Şüphesiz ki Allah katında hak din İslam'dır." [19] (Al-i İmran Suresi, 19)

Ve İslam'ı benimseyen herkese Müslüman denir, çünkü emirlerini yerine getirerek ve tüm yasaklarından kaçınarak Allah Teala'ya itaat eder ve boyun eğer.

İslam dini, namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek, hacca gitmek ve diğer ibadetler gibi Allah ve Resulü'nün emrettiği her şeyi kapsar. 

Bunların hepsine İslam denilebilir. Allah şöyle buyuruyor:

الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا

"Bu gün sizin için dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam'ı seçtim." [3] (Maide Sûresi, 3)

Başka bir sûrede de Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: 

وَمَنْ يَبْتَغِ غَيْرَ الْإِسْلَامِ دِينًا فَلَنْ يُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِي الْآخِرَةِ مِنَ الْخَاسِرِينَ

"Kim İslam'dan başka bir din ararsa, bu asla kabul edilmeyecektir. Ve o, ahirette hüsrana uğrayanlardan olur." [85] (Al-i İmran Suresi, 85)

Dolayısıyla, Allah Teala'ya itaat eden, boyun eğen ve teslim olan herhangi bir Müslüman, sözlerine, inançlarına ve eylemlerine yansıyabilir. 

Ve gerçek İslam dini, Allah'ın ve Resulünün emirlerine itaat eden ve tüm yasaklarından kaçınan bir dindir.

İslam'da Emir ve Yasaklar

İslam, dosdoğru, kolay ve mükemmel bir dindir. İnsan hayatının bütün meseleleri ve sorunları Kur'an-ı Kerim'de düzenlenmiştir. Peki, İslam'da emirler ve yasaklar nelerdir?

İslam'da Emirler

  1. İslam bize, saf tevhidi uygulayarak, yani Allah'a ortak koşmayarak ve yalnızca O'na ibadet ederek inançlarımızı arındırmamızı emreder.

   2. İslam ayrıca, Allah Resulü'nün hidayete ermiş sahabelerinin anlayışına uygun olan doğru inanca sahip olmamızı da emreder. Bu daha şerefli ve sapık inançlara ve dalalete düşmekten daha güvenlidir.

    3. İslam bize anne ve babamıza karşı saygılı olmamızı, onları sevmemizi ve onurlandırmamızı emreder.

     4. İslam bize komşularımızla iletişim halinde olmayı ve onlara saygı göstermeyi öğretir.

      5. İslam bize, daha az şanslı olan Müslümanlara yardım etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için çaba göstermemizi, onların yüklerini hafifletmemizi ve sefaletlerini en aza indirmemizi öğretir.

       6. İslam bize karşılaştığımız her Müslümana selam vermeyi ve iyi işlerde birbirimize yardımcı olmayı öğretir.

        7. İslam hasta olanları ziyaret etmeyi, Müslüman kardeşlerimiz için dua etmeyi, ölülere refakat etmeyi ve kabir ziyaretleri yapmayı öğretir. Bu, Peygamberimiz Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in sözlerine dayanmaktadır.

         حَقُّ الْمُسْلِمِ عَلَى الْمُسْلِمِ سِتٌّ قِيْلَ: مَا هُنَّ يَا رَسُوْلَ اللهِ؟ قَالَ: إِذَا لَقِيْتَهُ فَسَلِّمْ عَلَيْهِ، وَإِذَا دَعَاكَ فَأَجِبْهُ، وَإِذَا اسْتَنْصَحَكَ فَانْصَحْ لَهُ، وَإِذَا عَطَسَ فَحَمِدَ اللهَ فَشَمِّتْهُ، وَإِذَا مَرِضَ فَعُدْهُ، وَإِذَا مَاتَ فَاتَّبِعْهُ

         Anlamı: "Bir Müslümanın diğer bir Müslüman üzerindeki hakkı altıdır." (Sahabeler) "Bunlar nedir ey Allah'ın Resulü?" diye sordular. "Onunla karşılaştığında selâm ver; seni davet ettiğinde davetine icabet et; nasihat istediğinde ona nasihat et; aksırdığında ve tahmid (elhamdülillah) dediğinde onun için dua et; hastalandığında onu ziyaret et; öldüğünde cenazesini mezarlığa götür."

         8. İslam bize adil olmayı ve Müslüman kardeşlerimizi kendimizi sevdiğimiz gibi sevmeyi öğretir.

         9. İslam, rızık arayışında çaba göstermeyi öğretir; bu, zayıf ve hor görülen konumun statüsünü yükseltmek ve kişisel onuru korumak içindir.

         10. İslam her Müslüman'a güvenilir olmayı, nazik olmayı (hüsnüzan), sözünde durmayı, iyilik yapmakta yarışmayı ve karar verirken ya da her konuda aceleci olmamayı öğretir.

             İslam'da Yasaklar 

              1. İslam çok şirki, hem küçük hem de büyük şirki yasaklar. Aslında bu şirk eylemi, Allah tarafından affedilmeyen büyük bir günahtır. Bu yüzden Allah Subhanehu ve Teala şirkten kaçının buyuruyor:

               إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَاءُ ۚ وَمَن يُشْرِكْ بِالَّهِ فَقَدِ افْتَرَىٰ إِثْمًا عَظِيمًا

               Anlamı: "Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını (şirki) asla bağışlamaz ve bundan başka (günahları) dilediği kimse için bağışlar. Kim Allah'a ortak koşarsa, şüphesiz büyük bir günah işlemiş olur." (Nisa Suresi, 4:48)

                2. İslam, küfrü, itaatsizliği, aşağılık arzuların peşinden gitmeyi ve kötülüğü yasaklar.

                3. İslam, dinde yeni bir doktrin veya ibadet oluşturmak olan bid'atı yasaklar.

                4. İslam tefeciliği, tüm tefecilik işlemlerini ve tefecilik parası yemeyi yasaklar. Allah Teala, tefecilik yapanları, tefecilik yiyenleri, şahitleri, temsilcileri ve yazarları lanetlemiştir.

                5. İslam, insanların kibirlenmesini, hased etmesini, ucub (kendini beğenmişlik) yapmasını, kin beslemesini, başkalarına sövüp saymasını ve komşularına eziyet etmesini yasaklar.

                6. İslam, başkalarının ayıplarını ve çirkinliklerini ortaya çıkarmak, konuşmak olan gıybet gibi eylemleri yasaklar.

                7. İslam, başkalarına karşı savaşmayı (namime), yani başkalarını düşmanlığa ve kavgaya kışkırtarak gürültü ve zarara neden olmayı yasaklar.

                8. İslam, çok konuşmayı, özellikle faydasız şeyler hakkında veya doğru olmayan haberler hakkında konuşmayı, başkalarının sırlarını yaymayı, başkalarını küçümsemeyi ve onlara tepeden bakmayı yasaklar.

                9. İslam, kötüye kullanmayı, alay etmeyi, kınamayı, lanetlemeyi ve diğer kötü ifadeleri yasaklar. Başkalarını kötü isimlerle veya lakaplarla çağırmak yasaktır.

                10. İslam, çok tartışmayı, aşağılayıcı şakalar yapmayı, tartışmayı ve başkalarını küçümsemeyi ve aşağılamayı yasaklar.

                11. İslam ihaneti, iftirayı, başkaları için belirsizliğe neden olan sözleri bozmayı yasaklar.

                12. İslam ebeveynlere, öğretmenlere ve diğer büyüklere itaatsizliği yasaklar.

                13. İslam, komşularla, akrabalarla, yakınlarla ve diğer Müslümanlarla bağları koparmayı yasaklar.

                14. İslam önyargıyı ve başkalarında kusur bulmayı yasaklar.

                15. İslam kaşları tıraş etmeyi, yüzdeki kılları kazımayı, saçları bağlamayı, dövme yapmayı ve avret yerlerini açmayı yasaklar.

                16. İslam aynı zamanda içki içmeyi, kumar oynamayı, uyuşturucu satmayı ve kullanmayı da yasaklar.

                17. İslam, ölçü ve tartıda hile yapmayı, yalan yere yemin etmeyi, yalan söylemeyi ve malı haram işlerde kullanmayı yasaklar.

                18. İslam, düşmanlığı, birbirinden kaçınmayı, ilgisizliği ve karşılıklı düşmanlığı yasaklar ve bir Müslümanın kardeşine üç günden fazla selam vermemesi yasaktır.

                19. İslam zinayı, lezbiyenliği, LGBT'yi, eşcinselliği ve tüm sapkın aşağılık eylemleri yasaklar. Allah tarafından yasaklandığı için öldürmeyi de yasaklar.

                20. İslam başkalarına rüşvet vermeyi veya rüşvet almayı yasaklar.

                21. Peygamberimizin örneklediği gibi yaşamalı, yüce ahlakla yaşamalı ve her zaman Allah'ın emrettiklerini yapmalı ve yasakladıklarından kaçınmalıyız.

                                   Bunlar İslam'da birlikte uygulamamız gereken emir ve yasaklardan bazılarıdır. 

                                   İslam'ın güzelliğini öğrenerek ve bilerek, İslam'ın Allah Subhanehu ve Teala tarafından kabul edilen tek en iyi din olduğu gerçeğinin kanıtı olur.

                                   Böylece İslam'ın anlamını, çeşitli emir ve yasaklarını kısaca gözden geçirmiş oluruz. Her zaman iyi Müslümanlar olabilmemiz dileğiyle, Âmin.

                                   Daha yeni Daha eski