Hicri Ay Başı ve Hicri Yıl Başı İçin Okunacak Sahih Dua

Hicri Ay Başı ve Hicri Yıl Başı İçin Okunacak Sahih Dua
Hicri Ay Başı ve Hicri Yıl Başı İçin Okunacak Sahih Dua


İslami İrşad - Aşağıdaki iki dua ayın başında veya kameri yılın başında okunabilir.

Abdullah bin Hişam radıyallahu anh'den rivayet edilmiştir,

كَانَ أَصحَابُ رَسُولِ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيهِ وَسَلَّمَ يَتَعَلَّمُونَ هَذَا الدُّعَاءَ كَمَا يَتَعَلَّمُونَ القُرآنَ إِذَا دَخَلَ الشَّهرُ أَو السَّنَةُ

"Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-'in ashâbı bu duâyı, ayın veya yılın başında okunan Kur'ân-ı Kerîm'i öğrettikleri gibi öğretmişlerdir:

اللَّهُمَّ أَدْخِلْهُ عَلَيْنَا بِالأَمْنِ وَالإِيْمَانِ، وَالسَّلَامَةِ وَالإِسْلَامِ، وَجِوَارٍ مِنَ الشَّيطَانِ، وَرِضوَانٍ مِنَ الرَّحمَنِ

Anlamı: Ey Allah'ım Allah'ım, bizi bu aya güven, iman, emniyet ve İslam ile girdir, bizi şeytandan koru ve bizi Allah'ın rızasına erdir. (Mu'cemu'ş-Şahabe'de Beğavi tarafından rivayet edilmiştir, senedi sahihtir. İbn Hacer bu hadisi el-İşabe, 6:407-408'de tahric etmiştir. Bu hadis, sahih kitapların gerektirdiği gibi sahabenin sözlerini de içeren mevkuf bir hadistir)

Şeyh Muhammed Şalih el-Müneccid şöyle demiştir: "Bu dua rivayet edilmiştir. Bir Müslümanın ayın başlangıcı görüldüğünde bu duayı yapması çok iyidir." (Fetava'l-İslam Sual ve Cevab, s. 322345)

Daha yeni Daha eski