Helal Yiyecek ve İçecek Tüketmenin Sağlığa Faydaları

İslami İrşad - Helal yiyecek ve içecek, İslam'da tüketilmesine izin verilen herhangi bir nesne veya faaliyettir. 

Bir Müslüman için helal yiyecek ve içecek tüketmenin faydaları çok önemli ve hatta hayatında etkilidir.

Bu terim günlük konuşma dilinde daha çok İslam'a göre tüketilmesine izin verilen yiyecek ve içecekleri belirtmek için kullanılır. 

İslam, tüketimi helal olan yiyecek ve içecek türlerini düzenlemiştir.

Bir Müslümanın helal yiyecek ve içecekleri tüketmesi ve haram olanlardan kaçınması gerekir. 

Bu, Allah'ın Kuran'daki şu sözleriyle açıklanmıştır:

يٰٓاَيُّهَا النَّاسُ كُلُوْا مِمَّا فِى الْاَرْضِ حَلٰلًا طَيِّبًا ۖوَّلَا تَتَّبِعُوْا خُطُوٰتِ الشَّيْطٰنِۗ اِنَّهٗ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِيْنٌ

"Ey insanlar! Yeryüzündeki helâl ve temiz nimetlerden yiyin. Şeytanın adımları ardınca gitmeyin. Çünkü o, sizin için apaçık bir düşmandır." (Bakara Suresi, 168)

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Helal Yiyecek ve İçecek Tüketmenin Faydaları

Helal Yiyecek ve İçecek Tüketmenin Sağlığa Faydaları
Helal Yiyecek ve İçecek Tüketmenin Sağlığa Faydaları

Allah'ın kelamına ve Hazreti Muhammed'in hadisine dayanan çeşitli helal gıda türleri vardır:

  1. İyi olan, iğrenç olmayan ve kirli olmayan tüm yiyecekler.
  2. Allah ve Resûlullah tarafından yasaklanmayan bütün yiyecekler.
  3. Zarar vermeyen, fiziksel sağlığı tehlikeye atmayan, akla, ahlaka ve akideye zarar vermeyen tüm yiyecekler.
  4. Suda yaşayan hayvanlar, hem deniz suyu hem de tatlı su.

Allah'ın her yasağı ve emri, insanlık için iyi bir hikmet içermelidir. Helal gıda tüketerek elde edilebilecek çeşitli faydalar vardır:

Ahlak Mazmumundan (Kötü Ahlak) Uzak Durmak

Sadece çeşitli helal yiyecek ve içecekleri tüketmek, kişinin mazmume ahlakından kaçınmasını sağlayacaktır, bu da kötü ahlaktan veya kötü davranışlardan kaçınmak anlamına gelir; bunların tümü inanca zarar verebilir ve bir insan olarak saygınlığı azaltabilir.

Hastalık Kaynaklarından Kaçınmak

Haram yiyecek ve içecekleri yemek, vücudu zayıflatacak ve hatta Allah'ın ve Resulünün nefret ettiği insanlardan biri haline getirecek bir hastalık kaynağı gibi birçok mudarata sahiptir. 

Öte yandan, helal gıda tüketerek bağışıklık sistemi hastalıklarla savaşmak için daha da güçlendirilebilir ve aynı zamanda Allah'ın rızasını kazanılabilir.

Kalbi ve Aklı Korumak

Sadece helal gıda tüketmek kişinin zihni ve kalbi üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Helal gıda tüketmek kalbi de iyileştirir ve tam tersi köpek eti gibi haram gıdalar tüketmek kişinin kalbini kirletebilir ve namaz da dahil olmak üzere ibadet zamanındaki ciddiyeti etkileyebilir.

Helal gıda tüketmek aynı zamanda kişiyi başkalarının sıkıntısını göremez ve o kişiye yardım etmek istemez hale getirecek kalp katılığından da uzak tutacaktır.

Kalıtımın İyileştirilmesi

Çocuklara sadece helal gıda vermek de dahil olmak üzere helal gıda yemek de iyilik üretebilir.

Tersine, domuz yağının faydaları gibi haram yiyecekleri çocuklara verilirse, bu durum çocuğun ahlakına ve aynı zamanda iyiliğine zarar verebilir. 

Bu nedenle, ebeveynler olarak çocuklara her zaman helal gıda verdiklerinden emin olmalı ve böylece genellikle itaatsiz ve asi olan çocukların doğasından ve tutumlarından kaçınmalıdırlar.

Helal gıda, özü itibariyle helal, işlenme şekli itibariyle helal ve elde ediliş şekli itibariyle helal olan gıdadır.

Helal gıda, kan, domuz eti, leş ve diğerleri gibi Allah Teâlâ tarafından yasaklanan şeyleri içermeyen gıdadır. 

Haram yiyecek ve içeceklerle ilgili kurallar aşağıdaki Kuran-ı Kerim'de de açıklanmıştır:

حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ ٱلْمَيْتَةُ وَٱلدَّمُ وَلَحْمُ ٱلْخِنزِيرِ وَمَآ أُهِلَّ لِغَيْرِ ٱللَّهِ بِهِۦ وَٱلْمُنْخَنِقَةُ وَٱلْمَوْقُوذَةُ وَٱلْمُتَرَدِّيَةُ وَٱلنَّطِيحَةُ وَمَآ أَكَلَ ٱلسَّبُعُ إِلَّا مَا ذَكَّيْتُمْ وَمَا ذُبِحَ عَلَى ٱلنُّصُبِ وَأَن تَسْتَقْسِمُوا۟ بِٱلْأَزْلَٰمِ ۚ ذَٰلِكُمْ فِسْقٌ ۗ ٱلْيَوْمَ يَئِسَ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ مِن دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَٱخْشَوْنِ ۚ ٱلْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِى وَرَضِيتُ لَكُمُ ٱلْإِسْلَٰمَ دِينًا ۚ فَمَنِ ٱضْطُرَّ فِى مَخْمَصَةٍ غَيْرَ مُتَجَانِفٍ لِّإِثْمٍ ۙ فَإِنَّ ٱللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ

"Size şunlar haram kılındı: Kendiliğinden ölen murdar hayvan, kan, domuz eti, Allah’tan başkasının adına kesilen hayvanlar, henüz canı çıkmadan yetişip şartına uygun tarzda kestikleriniz dışında boğularak, bir şey vurularak, yukarıdan yuvarlanarak, boynuzlanarak yahut yırtıcı bir hayvan tarafından parçalanarak ölen hayvanlar, putlara ait sunaklarda kesilen hayvanlar ve zar atarak, kumar oynayarak elde edilen etler, yiyecekler. Bunları yemek, Allah’ın yolundan çıkmaktır. Bugün artık kâfirler dîninizi söndürmekten ve sizi dinden döndürmekten ümitlerini kesmiş durumdadırlar. O halde onlardan korkmayın, benden korkun. Bugün sizin dîninizi kemâle erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm’ı seçtim. Ancak kim açlıktan bunalıp çaresiz kalırsa, günaha meyletmeksizin haram olan bu etlerden yiyebilir. Çünkü Allah çok bağışlayıcıdır, engin merhamet sahibidir." (Maide Suresi, 3)

Bu arada, işlenme şekli bakımından helal olan gıda, Allah'ın esması zikredilerek işlenen gıdadır. 

Sonra, elde ediliş şekli helal olan gıda, hırsızlık, yağma, hile veya yolsuzluktan elde edilmeyen gıdadır.

Bu, Allah Teâlâ'nın Bakara Suresi'ndeki şu sözlerine dayanmaktadır:

وَلَا تَأْكُلُوْٓا اَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُوْا بِهَآ اِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُوْا فَرِيْقًا مِّنْ اَمْوَالِ النَّاسِ بِالْاِثْمِ وَاَنْتُمْ تَعْلَمُوْنَ ࣖ

"Aranızda mallarınızı haram yollarla yemeyin ve bildiğiniz halde, günah işleyerek başkalarının mallarını yemeniz için, onunla hâkimlere rüşvet vermeyin." (Bakara Suresi, 188)

Helal gıda tüketmenin faydaları vücut sağlığı için pek çok fayda sağlamasının yanı sıra dini açıdan da pek çok fayda sağlayabilir, böylece her zaman Allah'ın koruması altında olunabilir. 

Umarım hepimiz için faydalı olabilir. Vallahu a'lem

Daha yeni Daha eski