Günlük Yaşamda Anne Babalara Yönelik Etik Kuralların Uygulanması

İslami İrşad - Anne babalarımızla ilişkilerimizde dikkate alınması gereken ve uygulanması çok iyi olan bazı etik kuralları vardır. 

Umarım bu görgü kurallarını benimseyerek anne babamıza olan borcumuzun bir kısmını ödeyebilir veya onlara karşı yükümlülüklerimizi yerine getirebiliriz. 

Bütün bunlar Allah'ın rızasını kazanmamız, ruhlarımızın huzur bulması, hayatlarımızın mutlu olması, işlerimizin kolaylaşması ve Allah Teâlâ'nın ömrümüzü bereketlendirmesi ve rızkımızı genişletmesi içindir.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Anne Babaya Karşı Dikkat Edilmesi Gereken Etik Kuralları Nelerdir?

Günlük Yaşamda Anne Babalara Yönelik Etik Kuralların Uygulanması
Günlük Yaşamda Anne Babalara Yönelik Etik Kuralların Uygulanması

Bu etikler şunları içerir;

1. Anne ve babaya itaat etmek ve onlara kötülük yapmaktan kaçınmak. 

Her Müslüman anne ve babasına itaat etmeli ve onlara itaatsizlikten kaçınmalıdır. 

Çocuklarına Allah'a ve Resulüne itaatsizliği emretmedikleri sürece, anne babaya itaat, başkalarına itaatten öncelikli olmalıdır. Kadın ise kocasına itaati anne babasına itaatten üstün tutmalıdır.

2. Anne ve babaya sözle ya da fiille iyilik etmek.

3. Anne ve babaya tevazu ve teslimiyetle itaat etmek.

4. Anne babaya karşı kaba olmamak; 

yumuşak ve nazik bir şekilde konuşmayı alışkanlık haline getirmek, yüksek sesle konuşmamak veya onlara bağırmamak.

5. Kişinin anne ve babasına tüm dikkatini vermesi; 

anne ve babası konuşurken onlara yüzünü dönmesi, anne ve babasının söylediklerini kabul etmemek veya reddetmek bir yana, sözlerini kesmemesi veya inkar etmemesi.

6. Anne-baba tarafından talimat verildiğinde mutlu ve esnek olmak ve Allah'ın dediği gibi 'öf' bile dememek": "O halde onlara 'öf' bile deme ve onlara bağırıp çağırma." (İsra Suresi, 23)

7. Anne babalarla görüşürken her zaman güler yüzlü olmak ve asık suratlı olmamak.

8. Önce selam vererek, ellerini ve başlarını öperek, topluluklarda onlara yer açarak ve birlikte yemek yerken onların önüne geçmeyerek anne babanın sempati ve sevgisini kazanmaya çalışmak. 

Özellikle yol karanlık veya tehlikeli ise, gündüzleri anne babanın arkasından, geceleri ise önünden yürüme alışkanlığı edinmek. 

Yol açık ve güvenliyse, anne babanızın arkasından yürümenizde hiçbir sakınca yoktur.

9. Anne babanın önünde kibar ve medeni bir şekilde oturmak; 

dik oturmak, anne babanın önünde bacaklarını açmak, boğazını temizlemek, anne babaya sırtını dönerek oturmak, mahrem yerlerini gösterecek şekilde giyinmek, anne babanın önünde yanlış yapmak ya da anne babanın önünde bir çocuğun ahlaki mükemmelliğine aykırı herhangi bir şey yapmak gibi anne babayı doğrudan küçük düşürecek davranışlardan kaçınmak.

10. Anne babasına yaptığı iyilik ve hizmetleri başkalarına anlatmak. 

Bu kötü bir davranıştır ve anne-baba söz konusu olduğunda daha da kötüdür. 

Bir çocuk anne babasına verebileceği kadarını vermeli, sınırlarını açıkça söylemeli ve tüm ebeveyn haklarını yerine getiremediği için özür dilemelidir.

Hazreti İbrahim'in Vasiyeti

Hazreti İbrahim vefat etmeden önce, soyundan gelenlere her zaman tevhid öğretilerine sımsıkı sarılmalarını tavsiye etmiştir. 

Bu, Kuran'da yer alan açıklamaya göre böyledir:

وَوَصَّىٰ بِهَا إِبْرَاهِيمُ بَنِيهِ وَيَعْقُوبُ يَا بَنِيَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَىٰ لَكُمُ الدِّينَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ

Anlamı: "İbrahim, çocuklarına da Yakub'a da konuşmayı emretti. (İbrahim şöyle dedi): "Ey oğullarım, Allah sizin için bu dini seçti, öyleyse İslam'a girmedikçe ölmeyin" (Bakara Suresi, 132)

İmam Taberî tefsirinde Hazreti İbrahim'in Allah'a ibadette samimi olmayı (tevhid), kalbi ve uzuvları O'na teslim etmeyi içeren bir vasiyette bulunduğunu açıklar.

Hazreti İbrahim vasiyetinin içeriğinde, soyundan gelenlere her zaman dosdoğru bir dine (Hanif), yani Allah'ın birliğini ve O'na kimsenin ortak koşulamayacağını öğreten İslam'a sarılmalarını tavsiye etmiştir. Ayrıca, Allah'ın hoşnutsuzluğuna uğramamak için ölünceye kadar onun öğretilerine sarılmalarını ve bu dinden çıkmamaya çalışmalarını tavsiye etmiştir.

Bu arada, İmam İbn Kesir'e göre, bu ayet iyilik yapmaya, yani hayattayken İslam'ın öğretilerini benimsemeye, böylece İslam halinde ölmeye bir davet içerir, çünkü bir kişinin ölümü yaptığı alışkanlıklara bağlıdır.

Buradan hareketle, Müslümanların her zaman kendilerine ve başkalarına iyi tavsiyelerde bulunmaları, öğüt vermeleri, böylece torunlarının atalarının iyiliğinin izinden gidebilmeleri, özellikle de dünya ve ahiretin ihtişamını elde etmenin anahtarı olarak her zaman tevhid öğretilerine bağlı kalmaları önemlidir.

Daha yeni Daha eski