Fatiha Suresi'nin Gücü ve İhtişamı

İslami İrşad - Kuran'daki en Yüce sure hangisidir? Cevap Fatiha Suresi'dir. Bu surenin gücü ve ihtişamı aşağıda gösterilecektir.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Fatiha Suresi, En Yüce Sure

Fatiha Suresi'nin Gücü ve İhtişamı
Fatiha Suresi'nin Gücü ve İhtişamı

Ebu Said Râfi' b. el-Muallâ radıyallahu anh şöyle dedi: " Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bana şöyle buyurdu:

أَلاَ أُعَلِّمُكَ أَعْظَمَ سُورَةٍ فِى الْقُرْآنِ قَبْلَ أَنْ تَخْرُجَ مِنَ الْمَسْجِدِ » . فَأَخَذَ بِيَدِى فَلَمَّا أَرَدْنَا أَنْ نَخْرُجَ قُلْتُ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّكَ قُلْتَ لأُعَلِّمَنَّكَ أَعْظَمَ سُورَةٍ مِنَ الْقُرْآنِ . قَالَ ( الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ ) هِىَ السَّبْعُ الْمَثَانِى وَالْقُرْآنُ الْعَظِيمُ الَّذِى أُوتِيتُهُ »

"Mescidden ayrılmadan önce sana Kuran'ın en Yüce suresini öğreteyim mi?"

Sonra elimi tuttu ve ayrılmak üzereyken, "Ey Resûlullah, "Sana Kuran'daki en Yüce sureyi öğreteyim mi?" dediniz" dedim.

"Elhamdülillahi rabbil alemin (bütün övgüler alemlerin Rabbi olan Allah'a mahsustur) ve bana verilen Kur'an-ı Azim'i (şanlı Kur'an'ı)" buyurdu. (Buhari, 5006)

Fatiha Suresinin En Yüce Sure Olmasının Nedenleri

Fatiha Suresi'ne Ümmül Kur'an denir.

Ümmü ismi anne anlamına gelir. Anne, her şeyin kendisine havale edildiği yer demektir. Bir çocuk sızlandığında veya ağladığında, aradığı annesidir.

Fatiha Suresi ile ilgili olarak, Kur'an'ın tüm anlamı Fatiha Suresi'ne dayanır. Bu nedenle namazın her rekâtında Fatiha Suresi okunmalıdır.

Namazın her rekâtında Fatiha Suresi okunmalıdır

Ubade bin Eş Şemit radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu

لاَ صَلاَةَ لِمَنْ لَمْ يَقْرَأْ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ

"Fatiha'yı okumayan kimse için namaz yoktur." (Buhari, 756; Müslim, 394)

Fatiha Suresinin Rukye Olarak Okunmasının Etkinliği

Şerh Riyadhus Sholihin'de (4: 671), Şeyh Muhammed ibn Shalih Al 'Uthaymeen, El-Fatihah'ın bir rukye okuması olarak kullanılması için iki koşul olduğunu belirtir:

a - Onu okuyan kişi onun faydalı bir rukye olduğuna inanır,

b - Faydalı olduğuna inanan hasta kişiye okunur.

Fatiha suresinin rukye olarak okunabileceğine dair delil Ebu Said el-Hudri'den gelen şu hadistir,

عَنْ أَبِى سَعِيدٍ الْخُدْرِىِّ أَنَّ نَاسًا مِنْ أَصْحَابِ رَسُولِ اللَّهِ -صلى الله عليه وسلم- كَانُوا فى سَفَرٍ فَمَرُّوا بِحَىٍّ مِنْ أَحْيَاءِ الْعَرَبِ فَاسْتَضَافُوهُمْ فَلَمْ يُضِيفُوهُمْ. فَقَالُوا لَهُمْ هَلْ فِيكُمْ رَاقٍ فَإِنَّ سَيِّدَ الْحَىِّ لَدِيغٌ أَوْ مُصَابٌ. فَقَالَ رَجُلٌ مِنْهُمْ نَعَمْ فَأَتَاهُ فَرَقَاهُ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ فَبَرَأَ الرَّجُلُ فَأُعْطِىَ قَطِيعًا مِنْ غَنَمٍ فَأَبَى أَنْ يَقْبَلَهَا. وَقَالَ حَتَّى أَذْكُرَ ذَلِكَ لِلنَّبِىِّ -صلى الله عليه وسلم-. فَأَتَى النَّبِىَّ -صلى الله عليه وسلم- فَذَكَرَ ذَلِكَ لَهُ. فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ وَاللَّهِ مَا رَقَيْتُ إِلاَّ بِفَاتِحَةِ الْكِتَابِ. فَتَبَسَّمَ وَقَالَ « وَمَا أَدْرَاكَ أَنَّهَا رُقْيَةٌ ». ثُمَّ قَالَ « خُذُوا مِنْهُمْ وَاضْرِبُوا لِى بِسَهْمٍ مَعَكُمْ »

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'in ashabından bir grup yolculuk yaparken bir Arap köyünden geçtiler. 

O sırada ağırlanmak istediler, ancak köylüler onları ağırlamayı reddetti.

Bunun üzerine köylüler, köye uğrayan sahabelere, "İçinizde köyün reisini bir hayvan soktu veya hummaya yakalandı diye rukye (Kur'an'dan ayetler okuyarak tedavi) yapabilecek kimse var mı?" diye sordular.

Sahabelerden biri "Evet, var" dedi.

Bunun üzerine hükümdarın yanına gitti ve Fatiha Suresi'ni okuyarak ona rukye yaptı.

Sonunda hükümdar iyileşti. Daha sonra rukye yapan kişiye bir keçi verildi, fakat o bunu kabul etmedi -ki bu olay Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e anlatılıncaya kadar kabul etmeyeceği belirtilmişti.

Bunun üzerine Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'e gitti ve durumu ona anlattı.

"Ey Allah'ın Resûlü, ben Fatiha suresini okumaktan başka bir duâ yapmıyorum." dedi. Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) tebessüm etti ve "Fatiha'nın rukye olduğunu nereden biliyorsun?" buyurdu. Sonra şöyle buyurdu: "Onlardan koyunu al ve benim için bir kısmını yanında kes." (Buhari, 5736 ve Müslim, 2201)

İmam Nevevi, Sahih-i Müslim'de yukarıdaki hadis üzerine Kur'an veya zikirle rukye sevabı almanın caiz olduğuna dair bir bölüm yazmıştır.

Umarım bu hepimiz için faydalı olur. Vallahu a'lem

Daha yeni Daha eski