Evliliğe Teşvik ve Allah'ın Evlilik Sonrası Rızık Vaadi

İslami İrşad - Evlilikten sonra rızık, evlilik yolunda acele edenler için Allah'ın bir vaadidir. Allah'ın bu rızıkla ilgili vaatleri nelerdir?

Evlenmek bazen müstakbel çiftler için bir endişe kaynağıdır. 

Özellikle müstakbel bir koca için, bazen evlendikten sonra ailesi için yeterli rızık elde edip edemeyeceği konusunda hala endişe ve şüphe duymaktadır. 

Bu, özellikle din hakkında, özellikle de Allah'ın evlilikle ilgili emirleri konusunda hala yeterli bilgiye sahip olmayanlar için doğaldır. 

Çoğu insan gelecekte eşinin çocuklarının günlük ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağı konusunda hâlâ şüphe duymaktadır. Ancak Allah evlenenlere rızık vereceğini vaat etmektedir.

{getToc} $title={İçindekiler} $count={Boolean} $expanded={Boolean}

Allah'ın Evlenmeye Teşviki

Evliliğe Teşvik ve Allah'ın Evlilik Sonrası Rızık Vaadi
Evliliğe Teşvik ve Allah'ın Evlilik Sonrası Rızık Vaadi

Evliliğin kendisi hakkındaki yanlış varsayımlar nedeniyle evlenmek çoğu zaman kişi için bir endişe kaynağıdır.

Evlendikten sonra hayatının nasıl olacağı konusunda endişelenmek? 

Evin geçimini sağlayabilecek mi, sağlayamayacak mı? Çocuk sahibi olduktan sonra hayatına ne olacak?

Onlara rehberlik edebilir ve onları eğitebilir mi? 

Elbette tüm bu sorular, özellikle de günlük yaşamın gereklilikleri gün geçtikçe daha pahalı hale geldiği için ortaya çıkıyor. 

Bununla birlikte, eğer kişi takva yolunda kalırsa, Allah'ın kulunu rızıklandırmadan bırakması mümkün değildir.

Bugün çevremizdeki koşullar bunun tam tersidir. 

Öyle ki, fiziksel ve maddi imkânlara sahip olan ve hatta evlenebilecekleri bir eş adayına sahip olanlar bile evlenmeyi ertelemektedir.

Bunun için de evliliğin kolay olmayan, üzerinde düşünülmesi gereken, kimya ve uyum bulunması gereken bir mesele olduğunu ve daha birçok nedeni ileri sürerler.

Evlenmeye hazır olma dönemini geçtikleri halde çeşitli nedenlerle evliliği geciktirmeye devam ederlerse bu ileride bir günah alanı haline gelecektir. 

İçlerine işlemeye devam eden şüphe hastalığı sorunuyla meşgul olmaya devam ederler.

Eğer bu kararsızlık hastalığı baş göstermişse, inançları üzerine iç gözlem yaparak iyileşme zamanı gelmiş demektir. 

Bu iç gözlem, yaşamın zorluklarıyla yüzleşmede bir sonraki aşamaya geçmenin ana anahtarıdır.

Allah'ın Evlilik Sonrası Rızık Vaadi

Allah'ın evlenmekte acele edenlerin rızkını garanti edeceği vaadi yalan değildir. Allah Teâlâ gerçekten de evlenenlere rızık kapılarını sonuna kadar açacağını vaat etmektedir.

Kuran-ı Kerim'de sadece bir kez değil, Allah evlenerek zarar görmekten kaçınmak isteyen kulları için bu vaadinden bahsetmiştir. Bunlardan bazıları nelerdir? İşte Allah'ın evlilik sonrası rızıkla ilgili vaadi.

Allah Evlenenlere Rızık Verecektir

Allah'ın ilk vaadi Kuran-ı Kerim'de Nur Suresi 32. ayette belirtilmiştir:

وَاَنْكِحُوا الْاَيَامٰى مِنْكُمْ وَالصَّالِح۪ينَ مِنْ عِبَادِكُمْ وَاِمَٓائِكُمْۜ اِنْ يَكُونُوا فُقَرَٓاءَ يُغْنِهِمُ اللّٰهُ مِنْ فَضْلِه۪ۜ وَاللّٰهُ وَاسِعٌ عَل۪يمٌ

Anlamı: "İçinizden evli olmayanları, köle ve câriyelerinizden de evliliğe müsait olanları evlendirin. Eğer onlar fakir iseler, Allah onları lutfuyla zengin eder. Çünkü Allah’ın lutf u keremi çok geniştir; O her şeyi hakkiyle bilir." (Nur Suresi, 32)

Yukarıdaki ayette Allah, fakir olsalar bile evlenenleri evlendireceğini açıkça vaat etmektedir. 

İnanan ve dindar insanlar olarak insanlar buna inanmalıdır çünkü Allah'ın vaadi kesindir ve Allah asla sözünden dönmez.

Elbette rızık, gayret ve duadan sonra verilecektir. Çalıştıktan ve dua ettikten sonra rızık hemen gelecektir. 

Evlilik yoluyla Allah'tan, kurulmakta olan aileye bereket rızkı, yani ruhu arındıracak ve kalbi rahatlatacak rızık ihsan etmesini bekleriz.

Böylece evlilik mahligai her iki eşi de giderek daha fazla mutlu edecek ve daha çok çalışarak ve gayretle ibadet ederek Allah Teâlâ'nın verdiği nimetlere karşı dindarlıklarını ve şükürlerini artıracaktır. Yalnızca Allah'tan yardım istemek yeterlidir.

Evli İnsanların Rızkı Allah'ın Garantisindedir

Evli olan birine Allah tarafından rızkının garanti edileceği vaat edilmiştir. Özellikle de çocuklarının ve eşinin geçimini özenle sağlarsa. 

Evlilik, daha önce ibadete değer olmayan her şeyin, ailenin geçimini sağlamak da dahil olmak üzere ibadete değer olabileceği bir ibadet kapısıdır.

Ebu Hureyre radıyallahu anhu'dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Sabahladığım zaman iki melek iner ve: "Ey Allah'ım, harcamalarında cömert davrananları mükâfatlandır" derler. Diğer melek de: "Ey Allah'ım, sadaka vermekten çekinen kimseyi iflas ettir" der. (Buhari, 1442; Müslim, 1010)

İbn Battûl, bu durumda vacip olan sadakadan kastedilenin aile için nafaka ve aileyi bir arada tutmak için verilen nafaka olduğunu açıklamıştır.

Evliliğin Allah Teâlâ tarafından rızıklandırılmasını sağlamak için ailesinin geçimini sağlayan bir kocanın konumu ne kadar onurludur.

Aslında bunu gösteren pek çok kanıt vardır, örneğin evlenmeden önce maaş vasatsa, ancak evlendikten sonra bir hizmetçinin ailesiyle birlikte iyi yaşayabilmesi için gelen rızık olduğu ortaya çıktı.

Evlenmeden önce kirada oturulan dar bir ev varken, evlendikten sonra ailesiyle birlikte güzel bir evde oturmasını sağlayacak bir rızkın gelmesi gibi. Şüphesiz Allah, darlıktan sonra genişlik vermiştir.

Allah, İffetlerini Korumak İsteyerek Evlenenlere Yardım Eder

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'i şöyle buyururken görmüştür

ثَلَاثَةٌ كُلُّهُمْ حَقٌّ عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَجَلَّ عَوْنُهُ الْمُجَاهِدُ فِي سَبِيلِ اللَّهِ وَالنَّاكِحُ الَّذِي يُرِيدُ الْعَفَافَ وَالْمُكَاتَبُ الَّذِي يُرِيدُ الْأَدَاءَ

"Üç kişi vardır ki Allah'ın yardımına mazhar olurlar: (1) Allah yolunda savaşan kimse, (2) iffetini korumak için evlenen kimse, (3) kendini azat etmek isteyen köle." (Nesâî, 3218; Tirmizî, 1655; İbn Mace, 2518. Hafız Ebu Tahir bu hadisin senedinin hasen olduğunu söylemiştir)

Bu hadisten, Allah'ın evlenerek iffetlerini korumaya çalışan kullarını gerçekten takdir ettiği sonucuna varılabilir. Bu kolay bir şey değildir, özellikle de günümüz gibi çeşitli ayartıcı unsurların bulunduğu bir zamanda.

Bu ayartmalar bazen insanı ahlaksızlık yapmaya ve zinaya yaklaştırır. Bundan kaçınmak için, iffetini korumak amacıyla, rızkının Allah tarafından garanti edileceği evlenmeyi seçen kişi ne kadar asildir.

Allah, Kullarının Eşleri ve Çocukları İçin Bağışlanan Tüm Malların Karşılığını Verecektir

Ebu Hureyre radıyallahu anh'den rivayet edilen bir kudsi hadiste Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur

قَالَ اللَّهُ تَبَارَكَ وَتَعَالَى يَا ابْنَ آدَمَ أَنْفِقْ أُنْفِقْ عَلَيْكَ

"Allah Tebareke ve Teâlâ şöyle buyurur: Ey Âdemoğlu, sadaka ver, Allah sadakanın karşılığını sana verecektir." (Buhari, 4684; Müslim, 993)

İmam Nevevî'nin -Allah ona rahmet etsin- yukarıdaki meleklerin duası hadisini açıklarken naklettiği gibi, âlimler burada kastedilenin "infak" olduğu konusunda görüş birliği içindedirler:

  • Güzel ahlak göstermek için infak
  • İtaatte infak
  • Aile için infak
  • Zayıf olanlar için infak vb.
  • İnfakın israf veya aşırılık olmaması şartıyla.

Yukarıdaki hadisten de anlaşılacağı üzere, aile için, bu durumda çocukların ve eşin geçimi için harcanan her malın karşılığını Allah bizzat verecektir. Allah her evlilik için bir bereket kapısı açsın.

Allah, Ailelerine Bakmak İçin Evlenenlerin Rızkını Genişletecektir

Kuran-ı Kerim'de Sebe' Suresi 39. ayette Allah bahsediyor:

قُلْ إِنَّ رَبِّي يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ مِنْ عِبَادِهِ وَيَقْدِرُ لَهُ وَمَا أَنْفَقْتُمْ مِنْ شَيْءٍ فَهُوَ يُخْلِفُهُ وَهُوَ خَيْرُ الرَّازِقِينَ

"De ki "Şüphesiz Rabbim, kullarından dilediğinin rızkını genişletir, dilediğininkini de daraltır." Ve sadaka olarak ne verirseniz, Allah onun karşılığını verir ve O, rızık verenlerin en hayırlısıdır." (Sebe Suresi, 39)

Ayette, kim Allah'a itaat ederek nafakasını temin ederse, Allah'ın onu mükâfatlandıracağı açıklanmaktadır.

Bu ayet, kim kendi isteğiyle akrabalarının, ailesinin geçimini sağlar ve sünnet olan sadakaları vermeye gayret ederse, melekler onun için dua edecek ve böylece o kişi ödüllendirilecektir şeklinde yorumlanabilir.

Bu, insanlara mallarını ailelerini geçindirmek veya sadaka vermek için harcamaktan korkmamaları gerektiğini vurgular. 

Bu nedenle malınızın tükeneceğinden endişe etmeyin, aksine Allah onun yerine yenisini koymayı vaat ediyor.

Evlendikten sonra rızık Allah tarafından garanti edileceğinden, tüm Müslümanlar Allah'ın Rızık Veren olduğuna ve her zaman itaat yolunda olan kullarına yardım edeceğine yürekten inanmalıdır.

Umarım hepimiz için faydalı olur. Vallahu a'lem

Daha yeni Daha eski